Rekrutacja i selekcja pracowników - eHR

Rekrutacja i selekcja praconików - eHR

Rekrutacja i selekcja pracowników to jedno z najważniejszych procesów, jakie odbywa się we współczesnej organizacji. Istotność tego procesu wynika z dwóch zasadniczych powodów:

  1. Założenia, w którym traktuje się kapitał ludzki jako najcenniejszy kapitał w firmie. Z tego powodu właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi – w tym rekrutacją i selekcją – jest działaniem podnoszącym potencjał firmy na rynku, wśród konkurencji. Zatem sam dobór / pozyskanie odpowiednich ludzi do zespołów staje się ważną częścią optymalnego rozwoju przedsiębiorstwa.
  2. Trudności w pozyskaniu odpowiednich specjalistów. Polski rynek pracy sukcesywnie staje się rynkiem pracownika. Oznacza to, że w coraz większej mierze pracownicy dyktują warunki swojego zatrudnienia. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów, którzy posiadają kwalifikacje cenione i poszukiwane na rynku pracy.

Wsparciem w wykonywaniu zadań związanych z rekrutacją i selekcją jest oprogramowanie dedykowanie działów human resources. Informatyzacja działów zarządzania zasobami ludzkimi jest w chwili obecnej koniecznością. W czasach, kiedy chociażby dokumenty aplikacyjne przesyłane są drogą elektroniczną, ich archiwizacja również powinna odbywać się w sposób elektroniczny. Nowoczesne systemy do obsługi działów zarządzania zasobami ludzkimi oferują oczywiście o wiele więcej, niż jedynie archiwizację napływających kandydatur.

Bogaty wachlarz możliwości systemów wspomagających rekrutację, pozwoliło na wytworzenie się terminu eHR; terminu, który w swoim zakresie obejmuje wszystkie elektroniczne narzędzia, jakie mogą być wykorzystane przez rekruterów do zrealizowania swoich projektów. W tym miejscu warto wspomnieć o niektórych z oferowanych narzędzi do rekrutacji i selekcji pracowników:

  1. Parser CV. Narzędzie, które pozwala na automatyczne „przepisanie” informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych do bazy kandydatów. Jest ono szczególnie ważne w przypadku konieczności wprowadzania bardzo dużej ilości informacji do bazy. Rekruter, dzięki parserowi, może zająć się działaniami, które faktycznie przyczyniają się do zrealizowania projektu rekrutacyjnego. Narzędzie może być szczególnie przydatne w firmach doradztwa personalnego, czy też w organizacjach prowadzących wiele projektów rekrutacyjnych jednocześnie.
  2. Integracja z portalem ogłoszeniowym. Funkcjonalność najczęściej oferowana przez dobre systemy ATS. Pozwala między innymi na stworzenie opisu stanowiska pracy, który następnie można wyeksportować jako ogłoszenie o pracę do zdefiniowanego wcześniej portalu.
  3. Są to oczywiście jedynie przykłady z bogatego zakresu definicji nowoczesnej rekrutracji. Trzeba pamiętać, że eHR to nie tylko jednak narzędzia, to pewne całościowe myślenie o procesie rekrutacji i selekcji pracowników, to filozofia zarządzania obsadzaniem wakatów. Wspomniany proces musi być maksymalnie profesjonalny, w którym kandydat jest jednym z najważniejszych uczestników. Automatyzacja, która jest efektem informatyzacji, pozwala na efektywniejsze zarządzanie projektami rekrutacyjnymi, a tym samym na sprawniejsze obsadzanie wolnych stanowisk pracy przy dbałości o prawidłowe relacje z kandydatami.