Jak napisać dobre CV – część 1

Jak napisać dobre CV?

Na temat pisania CV istnieje w sieci wiele dobrych poradników. Niestety żaden z nich nie porusza aspektu technicznego pisania tego dokumentu – jak napisać curriculum vitae, aby było prawidłowo zindeksowane przez, czyli parser CV oraz właściwie zinterpretowane przez człowieka.

 1. Wielkość liter – nikt z nas nie lubi małych czcionek w umowach, dlatego żaden rekruter nie będzie chciał czytać tekstu napisanego wielkością czcionki „6”. Optymalną wielkością liter jest rozmiar „11” lub „12”. Jedyne co możemy napisać mniejszą czcionką to klauzula dotycząca ochrony danych osobowych.

 2. Czcionka – proponuję użyć najbardziej popularnych i znanych czcionek: Verdana, Arial, Times New Roman, Liberation Serif itp. Powyższe czcionki są na tyle popularne i znane, że nie wzbudzają żadnych, ani dobrych ani złych emocji. Nie polecam czcionek w stylu Comic Sans, Impact itp. Istnieje znaczna grupa osób, które w momencie zobaczenia w dokumencie jednej z wyżej wymienionych czcionek, będzie postrzegała autora jako osobę mało profesjonalną, nie nadającą się na „poważane” stanowisko.

 3. Dane osobowe w CV.
  W CV zawsze podajemy:
  • pełne imię i nazwisko w mianowniku,
  • adres w postaci miasta wraz z kodem pocztowym (np. 00-697 Warszawa), jeśli chcemy możemy podać także dokładniejsze dane jak ulica, i nr mieszkania,
  • numer telefonu (najlepiej nr telefonu komórkowego wraz z kierunkowym kraju) w najbardziej przyjętym formacie numer kierunkowy-trzy cyfry-trzy cyfry-trzy cyfry – czyli +48 555-555-555 – pozwoli to narzędziom do eksploracji danych prawidłowy odnaleźć nasz numer w dokumencie i dodać go do naszego profilu w systemie do zarządzania rekrutacją w danej firmie – np. rozwiązanie typu ATS,
  • adres e-mail – należy pamiętać że adres e-mail jest także naszą wizytówką i najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie adresu imiennego na jednym z popularnych portali z ofertą darmowych skrzynek pocztowych. Adresy w stylu anulka@buziaczek.pl itp. nie świadczą dobrze o potencjalnym kandydacie do pracy (sytuacja podobna jak przy używaniu Comic Sans). Proponuję stworzyć adres e-mail w stylu anna.kowalska@gmail.com itp.

 4. Tło – coraz częściej można spotkać CV z dodanym tłem. Najgorszy wybór to ciemne tło - ludzie nie lubią czytać białych liter na czarnym tle, a systemy typu OCR nie mogą odszukać żadnej informacji w dokumencie. Polecam zostać przy standardowym białym tle i czarnych literach, nigdy na odwrót.

Jak napisać dobre CV - część 2 Jak napisać dobre CV - część 3